Join us on 23 June 2024 at the

Children Mini Science Festival

Location: Scouting Sint Aloysius Veldhoven, Blaarthemseweg 90.

Program and details will follow, but you can write us if you are interested to participate

Since 2018, the Romanian School in Eindhoven offers the course STREAM - "Romanian scientists and their disciplines". Combining historical presentations and funny quizzes, children learn in each session the story of Romanian researchers, scientists or engineers and interesting facts about their field of activity.

At the same time, the course includes a practical part based on the STEAM model (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) in which children do experiments or practical activities. The name STREAM indicates that the activities also include reading out loud as an essential skill for children to communicate their ideas clearly and confidently. The course is initiated and coordinated by Dr. Vlad Niculescu-Dincă (Leiden University) and co-offered by a team of experts in each STEAM field. Since 2022 the course also offers the sessions in English or Dutch during public events.

Școala Românească din Eindhoven oferă din 2018 cursul STREAM - "Oameni de știință români și disciplinele lor". Combinând prezentări și quiz-uri amuzante, copiii afla în fiecare sesiune povestea unor cercetători, oameni de știință sau ingineri români și lucruri interesante despre domeniul lor de activitate.

Totodată, cursul include o parte practică pe modelul STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) în care copiii fac experimente sau activități practice. Numele STREAM indică faptul ca activitățile cultivă și cititul cu voce tare în limba română. Din 2022 cursul oferă sesiunile și în limba engleză și olandeză în cadrul evenimentelor publice. Cursul este inițiat și coordonat de dr. Vlad Niculescu-Dincă (Universitatea Leiden) și co-susținut de o echipă de experți pe fiecare domeniu STEAM.

Atelier de programare

Sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ne-am bucurat să organizăm atelierul de programare ScratchJr Family Hour. Mulțumiri speciale Claudia Mărginean și felicitări copiilor și părinților! Au mai rămas cam 9999 de ore* de programare în drumul spre expertiza 😉